NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме
5527
Калейдоскоп

Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме

В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“. Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност  „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й

| 15 Ноември 2024, 14:01 ч.
Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме
Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме
Снимка © БТА

В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.

Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.

Събитието е на 20 ноември в зала „България“.

Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).

ТВОРБИТЕ

Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров зв

Мюзикълът „Песен за теб“ на младата композиторка Мина Ефремова ще има премиера тази вечер на сцената на кино-театър „Освобождение”, съобщават организаторите.

По думите им, по време на концертния спектакъл, в който саунд и мултимедия ще се влеят в приказния свят на песента, главните герои Мо – звездата на училището, и талантливите Ал и Вики ще се състезават в конкурс за най-добра песен на училището. Училищната история е по сценарий от Теодора Пиперевска. 

Участват артисти, тийнейджъри и младежи от театрални школи в София – Валентин Попов, Йонко Димитров, Мария Славея Велкова, Божидар Иванов, Даниел Астарджиян, Тияна Ценова, както и китаристът Пламен Бояджиев. Режисьор е Борис Лапшов, а танцовите сцени са подготве

Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.

В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.

„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном

Екипът Селин Дион критикува Доналд Тръмп за използването на класическия хит My Heart Will Go On по време на предизборен митинг в рамките на кандидатпрезидентската кампания, съобщи ДПА. 

Спечелилата "Оскар" песен от филма "Титаник" от 1997 г. звуча на събитие в Монтана.

В събота екипът на певицата публикува изявление в социална мрежа от името на канадската изпълнителка и нейната звукозаписна компания, в което се уточнява, че няма разрешение за използването на песента в рамките на предизборното събитие. 

Днес мениджърският екип на Селин Дион и нейната звукозаписна комнпания "Сони мюзик ентъртейнмънт Канада" научиха за неоторизирана употреба на видео, запис, музикално изпълнение и образ на Селин Дион. Тази употреба не е разрешена по никакъв начин и Селин Дион не я одобрява, се казва в публикацията.

Редица изпълнители са критикували Дона

Американският изпълнител и автор на песни Шабузи оглавява класацията „Хот 100“ на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy) за 15-ата седмица, съобщи сайтът на изданието.

Това е най-дълго задържалото се парче начело в чарта през 2024 г. и е шестото, останало толкова дълго на върха в 66-годишната история на чарта. 

A Bar Song (Tipsy) зае първото място в класацията през месец юли. Това е първият хит, с който Шабузи стига до върха на подреждането Хот 100 на "Билборд". 

Били Айлиш е на второто място в подреждането с Birds of a Feather. От три седмици тя заема тази позиция.

Третата позиция заема Сабрина Карпентър със сингъла си Espresso, като се изкачва позиция спрямо подреждането Хот 100 от миналата седмица. Певицата и актриса успява да класира и още две свои парчета в челната десетка на чарта - на осма позиция е Taste, а на десета - Pl

Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност  „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й.

Днес тя е избрала за своя дом село Тънково, което се намира в община Стамболово. Преминаващите през населено място могат да срещнат табела с надпис „галерия“. Ако я последват, стигат именно до дома на Мария Николова. В селската си къща тя е отредила място, където всеки има възможност да се наслади на творчеството й. Авторката с радост помага и за първите щрихи на получили порив да изразят себе си на платното. Мария Николова мечтае да осъществи на село и колаборация с местната общинска управа и ръководството на училището в Стамболово и да учите децата безвъзмездно на рисуване под асмата на двора си в село Тънково. Повечето от картините, подредени във „Форум“, са вдъхновени именно от живописната природа, заобикаляща селото, където сега е домът й.

Израснала в градска среда, художничката разказва, че е открила очарованието на съзерцанието на природата във всички нейни измерения, допринасящи за духовното й израстване, едва когато заживява в Норвегия. Там със съпруга й се заселват на село.

 „Идеята ми е да работя с местните деца в Стамболово, защото преди всичко е желанието ми да ги науча да наблюдават природата, да се свързват с нея. Когато наблюдаваш едно цвете например, като чели времето спира, защото то е толкова красиво. За мен един такъв миг ми дава възможност да остана сякаш сама на света с природната красота. Това усещане за безвремие може да ти го дадат само естествените природни картини“, споделя Мария Николова.

Според нея художниците трябва да следват естетиката, която е формирана в природата по естествен начин и да се стремят да я предават чрез картините си. „При хората на изкуството забелязвам, че някои могат да се задълбаят прекалено много в своя чувствен свят. Разбира се, типично е за всеки един творец, за всеки един човек, да размишлява над своите проблеми. Няма как да се изолираме от този сблъсък. Но, ако прекалено се отдадем на чувствата си, когато творим, можем да изпуснем възможността да предадем посланията си през филтъра на естетиката, и да го направим през този на депресивното си състояние. А това е важно, защото изкуството трябва да носи вяра и надежда“, допълва Мария Николова.

В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация.

Събитията са част от културния календар на общината, а мястото е Художествената галерия в града, която беше възстановена по проект „Култура във вечността“ – съвместна разработка на Община Елена и Община Меджидия от Румъния, финансиран по програма за трансгранично сътрудничество „Interreg V-A Румъния - България 2014-2020".

Румънските художници от Меджидия, които за пета година идват в Елена на пленера по изобразително изкуство, представиха своите творби.

В пространството пред Художествената галерия бе подредена тематична изложба на произведенията от всички пленери през годините, чиято цел е да осигурят трайна устойчивост на резултатите от проекта, като насърчат културата чрез изкуството и пренасянето за бъдещите поколения.

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център "Уста Кольо Фичето", каза в интервю кметът на града Димитър Славов. 

Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша.

Мостът е с дължина 276 метра и е широк девет метра. Неговите 14 свода с отвор 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Под

Врачанският театър ще представи на международен фестивал за деца своята продукция „Грозното пате“ от Ханс Кристиан Андерсен, с режисьор Мария Банова, съобщиха от културната институция.

Поканата е от Международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в Бургас, чието XI издание се провежда от 4 до 10 август.  

"Грозното пате" ще се изиграе на открита сцена на 9 август.

Това не е първото турне в престижна надпревара за врачанската трупа, напомнят от театъра. Постановката, с участието актьорите Капка Пеняшка, Юлия Колова, Ива Кирова и Калин Костадинов, вече бе представена на международния детски фестивал „Шарено петле“ в Плевен, който се проведе през юли. Творбата бе играна пред детска публика и в целия Северозапад. 

Припомняме, че през изминалия полусезон ДКТ – Враца направи общо пет нови детски постановки, като в края на юни започнаха ре

Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Припомнят, че гостите от западната ни съседка сва пъти носител на наградата на MTV в категория Best Adriatic Act (2007, 2014).

Музикантите обещават концертът им в София да е епичен – с най-големите хитове на групата, с много настроение, неподправена енергия, мултимедия и отличен звук.

На сцената бандата ще е в актуалния си формат на трио и няма да пропусне да изпълни Neko te ima, Pismo ocu, Tragovi prošlosti, Linij.

Днес във Van Gogh са Звонимир Джукич „Джуле“, Срболюб Радивоевич и Драган Иванович.

Van Gogh е основана през 1986 г.

Националният исторически музей участва с 11 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Това обяви доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

Доц. Петрунова уточни, че сред 11-те експоната, които НИМ праща в Лос Анджелис е и Панагюрското златно съкровище, около което се водят спорове. „Формално, по документи, е заведено към Пловдивския археологически музей, а пък, откакто е създаден Националния исторически музей през 1973 година, то е експонирано тук“, отбелязва тя.

Подборът е напр

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
С балета "Лешникотрошачката" започват коледно-новогодишните празници в Хасково
Коледно-новогодишните празненства в Хасково започват още през ноември. Началото ще бъде поставено от Балетна школа „Алегро“ към „Младежки център“ - Хасково ...
Бургаската опера ще представи класиката от Джузепе Верди "Трубадур"
Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция ...
Рядка монета от времето след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг за 1,4 милиона долара
Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.  Запалени колекционери надд ...
Впечатляваща продукция и специално изработени визуални ефекти ще видим на концерта на Дино Мерлин
Балканската звезда Дино Мерлин отправи специален поздрав към българската публика по повод предстоящия му концерт с Желко Йоксимович на 3 декември. След 35 години той отново се завр ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 08:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Калейдоскоп
5527
Калейдоскоп

Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме

В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме.Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.

| 15 Ноември 2024, 14:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме
Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме
Снимка © БТА

В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.

Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност  „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й.

Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.

Събитието е на 20 ноември в зала „България“.

Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).

ТВОРБИТЕ

Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров зв

Мюзикълът „Песен за теб“ на младата композиторка Мина Ефремова ще има премиера тази вечер на сцената на кино-театър „Освобождение”, съобщават организаторите.

По думите им, по време на концертния спектакъл, в който саунд и мултимедия ще се влеят в приказния свят на песента, главните герои Мо – звездата на училището, и талантливите Ал и Вики ще се състезават в конкурс за най-добра песен на училището. Училищната история е по сценарий от Теодора Пиперевска. 

Участват артисти, тийнейджъри и младежи от театрални школи в София – Валентин Попов, Йонко Димитров, Мария Славея Велкова, Божидар Иванов, Даниел Астарджиян, Тияна Ценова, както и китаристът Пламен Бояджиев. Режисьор е Борис Лапшов, а танцовите сцени са подготве

Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.

В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.

„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном

Екипът Селин Дион критикува Доналд Тръмп за използването на класическия хит My Heart Will Go On по време на предизборен митинг в рамките на кандидатпрезидентската кампания, съобщи ДПА. 

Спечелилата "Оскар" песен от филма "Титаник" от 1997 г. звуча на събитие в Монтана.

В събота екипът на певицата публикува изявление в социална мрежа от името на канадската изпълнителка и нейната звукозаписна компания, в което се уточнява, че няма разрешение за използването на песента в рамките на предизборното събитие. 

Днес мениджърският екип на Селин Дион и нейната звукозаписна комнпания "Сони мюзик ентъртейнмънт Канада" научиха за неоторизирана употреба на видео, запис, музикално изпълнение и образ на Селин Дион. Тази употреба не е разрешена по никакъв начин и Селин Дион не я одобрява, се казва в публикацията.

Редица изпълнители са критикували Дона

Американският изпълнител и автор на песни Шабузи оглавява класацията „Хот 100“ на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy) за 15-ата седмица, съобщи сайтът на изданието.

Това е най-дълго задържалото се парче начело в чарта през 2024 г. и е шестото, останало толкова дълго на върха в 66-годишната история на чарта. 

A Bar Song (Tipsy) зае първото място в класацията през месец юли. Това е първият хит, с който Шабузи стига до върха на подреждането Хот 100 на "Билборд". 

Били Айлиш е на второто място в подреждането с Birds of a Feather. От три седмици тя заема тази позиция.

Третата позиция заема Сабрина Карпентър със сингъла си Espresso, като се изкачва позиция спрямо подреждането Хот 100 от миналата седмица. Певицата и актриса успява да класира и още две свои парчета в челната десетка на чарта - на осма позиция е Taste, а на десета - Pl

Днес тя е избрала за своя дом село Тънково, което се намира в община Стамболово. Преминаващите през населено място могат да срещнат табела с надпис „галерия“. Ако я последват, стигат именно до дома на Мария Николова. В селската си къща тя е отредила място, където всеки има възможност да се наслади на творчеството й. Авторката с радост помага и за първите щрихи на получили порив да изразят себе си на платното. Мария Николова мечтае да осъществи на село и колаборация с местната общинска управа и ръководството на училището в Стамболово и да учите децата безвъзмездно на рисуване под асмата на двора си в село Тънково. Повечето от картините, подредени във „Форум“, са вдъхновени именно от живописната природа, заобикаляща селото, където сега е домът й.

Израснала в градска среда, художничката разказва, че е открила очарованието на съзерцанието на природата във всички нейни измерения, допринасящи за духовното й израстване, едва когато заживява в Норвегия. Там със съпруга й се заселват на село.

В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация.

Събитията са част от културния календар на общината, а мястото е Художествената галерия в града, която беше възстановена по проект „Култура във вечността“ – съвместна разработка на Община Елена и Община Меджидия от Румъния, финансиран по програма за трансгранично сътрудничество „Interreg V-A Румъния - България 2014-2020".

Румънските художници от Меджидия, които за пета година идват в Елена на пленера по изобразително изкуство, представиха своите творби.

В пространството пред Художествената галерия бе подредена тематична изложба на произведенията от всички пленери през годините, чиято цел е да осигурят трайна устойчивост на резултатите от проекта, като насърчат културата чрез изкуството и пренасянето за бъдещите поколения.

Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център "Уста Кольо Фичето", каза в интервю кметът на града Димитър Славов. 

Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша.

Мостът е с дължина 276 метра и е широк девет метра. Неговите 14 свода с отвор 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Под

Врачанският театър ще представи на международен фестивал за деца своята продукция „Грозното пате“ от Ханс Кристиан Андерсен, с режисьор Мария Банова, съобщиха от културната институция.

Поканата е от Международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в Бургас, чието XI издание се провежда от 4 до 10 август.  

"Грозното пате" ще се изиграе на открита сцена на 9 август.

Това не е първото турне в престижна надпревара за врачанската трупа, напомнят от театъра. Постановката, с участието актьорите Капка Пеняшка, Юлия Колова, Ива Кирова и Калин Костадинов, вече бе представена на международния детски фестивал „Шарено петле“ в Плевен, който се проведе през юли. Творбата бе играна пред детска публика и в целия Северозапад. 

Припомняме, че през изминалия полусезон ДКТ – Враца направи общо пет нови детски постановки, като в края на юни започнаха ре

Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Припомнят, че гостите от западната ни съседка сва пъти носител на наградата на MTV в категория Best Adriatic Act (2007, 2014).

Музикантите обещават концертът им в София да е епичен – с най-големите хитове на групата, с много настроение, неподправена енергия, мултимедия и отличен звук.

На сцената бандата ще е в актуалния си формат на трио и няма да пропусне да изпълни Neko te ima, Pismo ocu, Tragovi prošlosti, Linij.

Днес във Van Gogh са Звонимир Джукич „Джуле“, Срболюб Радивоевич и Драган Иванович.

Van Gogh е основана през 1986 г.

Националният исторически музей участва с 11 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Това обяви доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

Доц. Петрунова уточни, че сред 11-те експоната, които НИМ праща в Лос Анджелис е и Панагюрското златно съкровище, около което се водят спорове. „Формално, по документи, е заведено към Пловдивския археологически музей, а пък, откакто е създаден Националния исторически музей през 1973 година, то е експонирано тук“, отбелязва тя.

Подборът е напр

 „Идеята ми е да работя с местните деца в Стамболово, защото преди всичко е желанието ми да ги науча да наблюдават природата, да се свързват с нея. Когато наблюдаваш едно цвете например, като чели времето спира, защото то е толкова красиво. За мен един такъв миг ми дава възможност да остана сякаш сама на света с природната красота. Това усещане за безвремие може да ти го дадат само естествените природни картини“, споделя Мария Николова.

Според нея художниците трябва да следват естетиката, която е формирана в природата по естествен начин и да се стремят да я предават чрез картините си. „При хората на изкуството забелязвам, че някои могат да се задълбаят прекалено много в своя чувствен свят. Разбира се, типично е за всеки един творец, за всеки един човек, да размишлява над своите проблеми. Няма как да се изолираме от този сблъсък. Но, ако прекалено се отдадем на чувствата си, когато творим, можем да изпуснем възможността да предадем посланията си през филтъра на естетиката, и да го направим през този на депресивното си състояние. А това е важно, защото изкуството трябва да носи вяра и надежда“, допълва Мария Николова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
С балета "Лешникотрошачката" започват коледно-новогодишните празници в Хасково
Бургаската опера ще представи класиката от Джузепе Верди "Трубадур"
Рядка монета от времето след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг за 1,4 милиона долара
Впечатляваща продукция и специално изработени визуални ефекти ще видим на концерта на Дино Мерлин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.